/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Velký medvěd - Ursa Maior (též Velká medvědice, Velký vůz)

Velký medvěd
A - BENETNAŠ
B - ALKOR
C - MIZAR
D - ALIOTH
E - MEGREZ
F - DUBHE
G - MERAK
H - PHEKDA
 
1 - M 101
2 - radiant URSID
3 - M 82
4 - M 81
5 - proměnná hv. SY
6 - proměnná hv. ST
7 - M 97
Velký medvěd, nazývaný často jako Velká medvědice či Velký vůz je asi nejznámější souhvězdí naší oblohy. Jeho sedm nejjasnějších hvězd má tvar vozu a tyto jasné hvězdy jsou na mapce označeny A - H s vyjímkou hvězd Alkor a Mizar, které tvoří jeden spojnicový bod, ale jedná se o těsně vedle sebe položené hvězdy, rozlišitelné pouhým okem. Dosud nezodpovězenou otázkou zůstává fakt, že tomuto souhvězdí přiřknuli stejnou vizuální podobu jak Severoameričtí Indiáni, tak i národy v Mezopotámii, v sev. Asii, Féničané, Peršané i Řekové. Jedná se o náhodu, nebo si toto pojmenování s sebou Indiáni přinesli, když se stěhovali z Asie do Ameriky přes Beringovu úžinu?

Název souhvězdí vysvětlovali Řekové takto:
Arkádská princezna Kallistó vzbudila svou krásou žárlivost Héry (manželka Dia) a proto ji proměnila v medvědici a vyhnala do lesů. Jednou zahlédla Kallistó mezi lovci svého syna Arkase a chtěla jej obejmout, on však v obraně namířil na medvědici kopí a v posledním okamžiku zasáhl Zeus, který proměnil jejího syna také ve zvíře - malého medvěda. Jelikož měl oba rád, umístil je na obloze jako Velkou medvědici a Malého medvěda. Dále také viz souhvězdí Malý medvěd.

Zajímavá vlastnost jasných hvězd je jejich pohyb: Merak, Phekda, Megrez, Alioth, Mizar a Alcor se pohybují po obloze stejně rychle a stejným směrem, ve směru spojnice Merak - Megrez; Hvězdy Dubhe a Benetnaš se pohybují obráceně. Z tohoto pohybu lze tedy usoudit jak vypadalo souhvězdí před několika tisíci lety a také jak se bude jeho tvar vyvíjet - viz POHYB HVĚZD.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)