/// HLEDÁM PRO TENTO WEB SPOLUPRACOVNÍKY (přispěvatele, recenzenty, programátory) /// NEJEDNÁ SE O KOMERČNÍ WEB (nečekejte horentní honoráře) /// VÍCE INFO - KLIKNĚTE

www.geneze.info

Kasiopeja - Cassiopeia

Kasiopeja
A - KSORA
B - CIH
C - SCHEDIR
D - CAPH
 
1 - proměnná hv. SU
2 - M 103
3 - NGC 457
4 - tzv. Tychonova hvězda
5 - M 52
6 - NGC 7635
7 - proměnná hv. AR
8 - proměnná hv. ρ
 
Kasiopeja leží na opačné straně Polárky proti Velkému medvědovi. Leží v Mléčné dráze a je to velmi bohaté souhvězdí na hvězdy. Nad hlavou se nachází v podzimních měsících. Je snadno rozpoznatelné podle tvaru písmena "W" resp. "M".

Název souhvězdí je vysvětlováno podle řeckých bájí takto:
Kasiopeja byla etiopská královna a vychloubala se, že je krásnější než vodní nymfy Néreidy, což se nelíbilo mořskému bohu Poseidonovi a rozhodl se toto království zpustošit. Tomu se podařilo zabránit tím, že manželé Kasiopeja a Cefeus obětovali svou dceru Andromedu (je to pohádka... tak ji nakonec zachránil Perseus...).
Kasiopeja se sice dostala na oblohu, ale Néreidy dosáhly u Dia alespoň toho, že byla umístěna blízko pólu, takže musila každou noc trávit polovinu času hlavou dolů, aby se naučila skromnosti a zbavila se tak své vychloubavosti.

Zajímavý objekt tohoto souhvězdí je bílý obr Cih, který občas rozpíná svůj plynný obal z deseti na osmnáct slunečních průměrů.

WebArchiv - archiv českého webu
Valid XHTML 1.0 Strict
Valid CSS!
na Vaše připomínky čeká autor webu: Martin Hrábek (email)